Nauka je do sada otkrila ponešto o tome kako se rast kose kontroliše na ćelijskom nivou u telu, ali nedovoljno da bismo znali kako možemo direktno da ubrzamo rast kose. U nastavku saznajte kako da unapredite kvalitet svoje kose.
Kada se rodimo, ukupna količina folikula dlake na celom telu predstavlja ukupan broj koji ćemo imati tokom svog života. Na našem telu može biti oko 5 miliona, ali naša glava ima oko 100.000 folikula. Kako starimo, neki folikuli prestaju da proizvode kosu, zbog čega dolazi do ćelavosti ili proređivanja kose.
Američka akademija za dermatologiju uradila je istraživanje na osnovu kojeg kosa u proseku raste oko 1,27cm mesečno, što je ukupno oko 14cm godišnje.
Koliko brzo vaša kosa raste zavisiće od vaših:
- godina
- specifičnog tipa kose
- sveukupnog zdravlja
- drugih zdravstvenih stanja
Faze rasta kose
Kosa raste u tri faze, a svaki pramen prati svoju vremensku liniju.
Ove tri faze su:
- anagen: faza aktivnog rasta kose koja traje 2-8 godina
- catagen: prelazna faza u kojoj kosa prestaje da raste, traje 4-6 nedjelja
- telogen: faza mirovanja u kojoj kosa opada, traje 2-3 meseca
Prosečno skalp ima 90-95 procenata folikula dlake u anagenoj fazi. To znači da je oko 5-10 posto u telogenskoj fazi, što čini 100-150 vlasi koje opadaju svaki dan.
Možete li povećati anagenu fazu za rast kose?
Koliko dugo traje anagena faza zavisi od toga koliko je duga vaša kosa i da li ćelije u vašoj bazi folikula nastavljaju da se množe i postaju ćelije za kosu. Kosa raste jer ćelije matriksa odbacuju deo svoje strukture kada stignu do gornjeg folikula. Ova struktura se kombinuje sa keratinima i formira pramenove kose koji izlaze sa površine vaše kože.
Istraživači još uvek istražuju šta pokreće naša tela da „uključuju“ anagene faze, ali postoje koraci koje možete preduzeti da unapredite zdravlje kose.
Kako ojačati kosu
Kosa se sastoji od keratina i mrtvih ćelija kože. Iako ne postoji direktan način da vaša kosa raste brže preko noći, postoje koraci koje možete preduzeti da bi vaša kosa bila zdrava i duga. Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što probate suplemente kao što su biotin, keratin ili drugi dodaci ishrani. Oni mogu biti u interakciji sa lekovima i izazvati neželjene efekte.
- Koristite vitaminima i hranljive materije
- Nanesite eterična ulja
- Pokušajte sa lokalnim mastima
- Uzimajte suplemente keratina
- Koristite proteine
- Koristite dodatke sa kosu sa kofeinom
Koji faktori mogu uticati na rast kose?
Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na rast kose, uključujući:
- genetiku ili porodičnu istoriju gubitka kose
- hormonske promene
- nedostatak ishrane
- lekovima
- stresa
- trauma koja oštećuje folikule
- druge bolesti ili stanja
Takođe je važno napomenuti da ako imate neobjašnjiv i ozbiljan gubitak kose, trebalo bi da zakažete pregled kod svog lekara, jer određene bolesti i zdravstveni uslovi mogu izazvati gubitak kose.
Zapratite nas:
FB: https://www.facebook.com/zenskeprice.rs
INST: https://www.instagram.com/zenskeprice.rs/