Seksualni odnosi nisu više tema za „iza vrata“ i „da niko ne čuje“, a posebno ne „sramota“ porodice ukoliko ih neko upražnjava. Ipak, potrebno je voditi računa i o zaštiti tokom odnosa, prvenstveno kako bi se zaštitili od seksualno prenosivih bolesti, kao i od neželjene trudnoće.
Kao jedan od najčešćih oblika zaštite spominje se oralna kontracepcija tj. kontraceptivne pilule koje se koriste na mesečnom nivou i u kontinuitetu. Pripremile smo vam zanimljivu priču.
Pod kontracepcijom se podrazumeva skup mera, postupaka i metoda kojima se postiže sprečavanje neželjene trudnoće. Svaka kontraceptivna metoda ili sredstvo treba da ispuni nekoliko uslova:
- da bude efikasna
- da ne remeti normalan seksualni odnos
- da je neškodljiva, jeftina i pristupačna
- da je jednostavna za upotrebu
Kontracepciju treba koristiti od početka seksualne aktivnosti do menopauze, naravno sa pauzom u toku planiranja začeća.
Kombinovana hormonska kontracepcija (oralna kontracepcija) – po definiciji predstavlja kontracepciju koja se zasniva na primeni sintetskih polnih hormona estrogena i progestagena. Može je bezbedno koristiti veliki broj žena, a posebno se preporučuje:
- zdravim ženama do 35. godine starosti
- ženama koje nisu rađale
- ženama koje ne puše
- ženama kojima je potrebna efikasna kontracepcija (česti seksualni odnosi, strah od neželjene trudnoće , duge stabilne veze )
- Žene kojima su značajni tzv. nekontraceptivni pozitivni efekti ovakve kontracepcije
Preko 70% žena u svetu u reproduktivnom periodu uzima oralnu kontracepciju i ona se zasniva na primeni sintetskih polnih hormona: estrogena i progestagena. Savremena farmaceutska industrija proizvodi preparate sa niskom ili vrlo niskom dozom hormona. Kombinovana oralna kontracepcija je najpouzdaniji vid kontracepcije. Pilule sprečavaju trudnoću u 99% slučajeva, ako se koriste u skladu sa pravilima.
Pozitivni efekti pilule, pored zaštite od trudnoće, ogledaju se u regularnim ciklusima, menstrualnim krvarenjima koja su manje obilna, kraće traju i nisu bolna. Ukoliko je žena imala pojačanu maljavost, u toku korišćena pojedinih pilula ona nestaje, kao i akne, a poboljšava se i kvalitet kože i kose. Takođe, nestaju i tegobe vezane za PMS. U slučaju policističnih jajnika, ove tablete dovode do povlačenja cistica.
Redovna oralna kontracepcija takođe ima i medicinske indikacije za primenu i to posebno kod:
- sindroma policističnih jajnika,
- bolnih menstruacija,
- poremećaja ciklusa,
- ponovljenih funkcionalnih cisti jajnika,
- izraženih premenstrulnih simptoma i bolova u maloj karlici uslovljenih endometriozom
Pre početka upotrebe oralne kontracepcije, obavezano uraditi ginekološki pregled, gde će se uzeti anamneza – starosna dob, pušenje, telesna težina, krvni pritisak, primena drugih lekova, a ukoliko postoje rizici rade se laboratorijski testovi krvi, jetre, koagulacija i ostali testovi po potrebi. Lekar na osnovu Vašeg nalaza propisuje kombinaciju hormona, koji možete primenjivati. Preporuka ginekologa vezana za dužinu uzimanja kontraceptivnih pilula u kontinuitetu je 5 godina, uz redovne kontrole koje se obavljaju jednom godišnje.
Kako biste mogli da budete bezbrižni tokom seksualnog odnosa, pogledajte naš kalendar ovulacije koji može da vam pruži okvirne informacije o plodnim i neplodnim danima.
LINK: https://www.zenskeprice.rs/kalendar-ovulacije/
Autorizacija priče: dr Ivana Anđić, specijaliste ginekologije i akušerstva.
Zapratite nas:
FB: https://www.facebook.com/zenskeprice.rs
INST: https://www.instagram.com/zenskeprice.rs/