Zdrave navike su najbolji način da izbegnete razne bolesti, stres, produžite život i živite srećnije. Ali u „haosu“ svakodnevnog života koji se nalazi pred nama, zdrav način života može da se preslika na kućne poslove, posao, zauzet raspored zbog različitih aktivnosti i još mnogo toga.
Preduzmite neke od ovih koraka ka zdravijem životu.
Vežbajte redovno ili bar šetajte
Jedna od najčešćih bolesti srca kod žena je tzv. koronarna bolest. Javlja se zbog suženja ili blokade krvnih sudova koji snabdevaju srce krvlju i kiseonikom, što može dovesti do srčanog udara. Na primer u SAD-u, 1 od 4 žene umire od srčanih bolesti. Vežbanje je jedan od najboljih načina da sprečite srčane bolesti i održite svoj ritam jakim, a takođe je korisno za vaše mentalno zdravlje i zdravlje kostiju.
Kao cilj za sebe postavite 30 minuta kretanja i to najmanje četiri dana u nedelji. Aerobne ili kardio vežbe su najbolje i one uključuju:
- šetnju ili brzo hodanje
- džogiranje tj. trčanje
- ples
- plivanje
Uravnoteženo se hranite
Uravnotežena ishrana počinje izbegavanjem brze hrane poznate kao „džank fud“. Pakovana i prerađena hrana često je puna šećera, soli, nezdravih masti i kalorija. Izbegavajte „lažne“ obroke koji samo stvaraju osećaj sitosti, a u stvari sadrže mnogo šećera i odlučite se za one koje su dobre i to:
- sveže voće i povrće
- integralne žitarice
- hrana bogatu vlaknima kao što su pasulj i lisnato povrće
- sveža riba
- nemasni komadi mesa i živine
- zdrave masti kao što su orasi, semenke i maslinovo ulje
- mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti
Zdravo starenje
Starenje je deo sazrevanja i mudrosti, ali to ne znači da morate da podnosite neizbežne bolove ležeći. Zdravo starenje u velikoj meri zavisi od zdravog života i to je sjajno jer ima toliko toga što možete učiniti da biste danas bili zdravi i sprečili da se sutra osećate starije od svojih godina. To uključuje zdravu ishranu, održavanje fizičke aktivnosti i redovne zdravstvene preglede.
Međutim, starenje nije samo ono što se oseća vaše telo. Takođe je važno i kako ono izgleda. Možete sprečiti nastajanjepega koje čine da naša koža izgleda starije.
Izbori u vezi sa kožom koje donosite u dvadesetim godinama, kao što su solarijumi i dugi dani na bazenu, oslikaće se u poznim godinama.
Zdrav seksualni život
Seksualno zdravlje je doživotno pitanje za ženske osobe. Potrebe za seksualnim zdravljem žene traju decenijama i obuhvataju niz stvari, od zdravog odnosa prema sopstvenom zdravlju, preko sprečavanja neželjene trudnoće do jačanja libida.
Na početku vaših seksualno aktivnih godina, naglasak na seksualnom zdravlju spada prvenstveno u ove kategorije:
- zaštita od polno prenosivih infekcija (SPI)
- pronalaženje metode kontrole rađanja ili planiranja porodice koja vam odgovara
- redovno obavljanje ginekoloških pregleda
Zdrav seksualni život nosi mnogo pogodnosti i ovde nije samo reč o kalorijama sagorenim između čaršava. 🙂
Zdravlje dojke
Rak dojke je jedan od najčešćih tipova raka kod žena, a ako imate porodičnu istoriju raka dojke, rizik od razvoja ovog stanja je veći. Preporuka je da žene sa prosečnim rizikom imaju mamografski skrining svake dve godine u dobi od 50 do 74 godine. Takođe, preporučuju ženama sa prosečnim rizikom od razvoja raka da se prvom pregledu podvrgnu u 40-im godinama.
Suočite se sa stresom
Karijera. Klinci. Porodica. Prijatelji. Volonterski rad. Mnoge žene plivaju u stresu i odgovornostima, što može da se manifestuje većim problemima nego što je seda kosa.
Prekomerni stres se može prevesti u:
- visok krvni pritisak
- uznemireni stomak ili druge gastrointestinalne probleme
- bol u leđima
- probleme u odnosima
- teškoće sa spavanjem
- povećanje telesne težine
Osim pregleda dojki i ginekoloških poseta, trebalo bi da redovno obavljati i . laboratorijske analize i druge mere preventivnog testiranja na godišnjem nivou. Testovi i pregledi ove vrste mogu ukloniti potencijalne probleme u korenu, a zdrav način života može da pomogne da se sve izbegne ili bar odloži.
Detaljnije informacije kako da bezbedno uživate u seksualnim odnosima uz korišćenje kontracepcije ili hitne kontracepcije, pogledajte u priči koju smo pripremili za vas ovde.
U međuvremenu pročitajte priču “Sve što treba da znate o tabletama za kontracepciju“.